French Press ile Kahve Nasıl Demlenir?

French Press kolay kullanımından dolayı çok yaygın bir kahve hazırlama aracıdır. Basit ve ucuz olmasına karşın, düzgün malzeme kullanıldığında ve doğru adımlar izlendiğinde en temiz kahve demlerinden birini verebilmesidir. French press alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta içindeki filtresidir. Filtrenin kahveyi iyi süzmesi gerekmekte ve kenarlarından kahve parçalarının geçmesini engellemelidir. Ayrıca filtre parçaların sökülebilir olması temizlenebilir olmasını sağlayacaktır.

Kullanacağınız suyun kalitesi özellikle çok önemli, içtiğimizde tadı fark eden suların kahve yaparken de tadını fark ettireceğini unutmayınız. Kendi markanızı deneyerek bulabilirsiniz. Denediğinizde kahvenin tadının ne kadar farkedeceğini göreceksiniz.

Su ısıtıcı da önemli çünkü kullandığınız ısıtıcının ucuz plastikten yapılması öncelikle sağlığımız için zararlıdır. Eğer mümkün ise çelik bir su ısıtıcı kullanmak hem sağlığınız açısından hem de kahveniz açısından oldukça fayda sağlayacaktır.

Son aşama ise kahvedir. Kahvenizin eğer mümkünse hemen çekildikten sonra demlenmesi size daha farklı bir kahve tadı sunacaktır. Ancak böyle bir olanağınız yoksa en yakında zamanda kahveyi french pressinize göre çektirip demleme yapmanız daha iyi olacaktır.

french press4 basit adımda French Press ile kahvemizi demleyelim:

  1. Öncelikle French Pressi ısıttıktan sonra ölçü kaşığını kullanarak French Press’in içerisine istediğiniz yoğunlukta kahvenizi ekleyiniz.
  2. Kaynatılıp bir süre soğumaya bırakılmış (80-90 derece) suyumuzu French Press’in içerisine kahveyi kaplayacak kadar ekleyip, tahta bir kaşık ile karıştıralım.
  3. 4 dakika demlenmesini bekledikten sonra yavaşça pistona basarak kahveyi filtreleme işlemini tamamlayalım. Daha önceden ısıtılmış bardağın içerisine taze demlediğimiz kahvemizi alalım.
  4. Güzel bir müzik ve kitap eşliğinde kahvemizin tadını çıkaralım.

Kahve ve kahve dünyası düşündüğünüzden daha geniş ve çok varyasyonlu bir dünya. Siz de bu dünya içerisinde kahve keyfinizi biraz daha farklılaştırmak isterseniz sizler Kahve Demleme Metodları workshoplarımıza bekleriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir