Dibek Kahvesi: Geleneksel Tat

Dibek Kahvesi aslında eski bir gelenekten gelir. Bir kahve pişirme yöntemi değil, kahve öğütme yöntemidir. Kavrulan kahve yuvarlak, içi çukur taş ya da tahtadan yapılan bir anlamda havana benzeyen büyük kaplara konur ve bir tokmakla ince hale gelene kadar ezilirdi.

evadrop_dibekkahvesi

Buradan elde edilen kahve Türk kahvesi pişirir gibi pişirilirdi. Bu yöntemle öğütülen kahve koyu kıvamlı olur ve Dibek Kahvesi adını alırdı. Bu yöntemle kahve öğütülmesi 1800’lü yılların ilk yarısına kadar devam etti ancak 1827’de tüfenkçi ustalarından Selim’in kahve değirmenini icat etmesi sonucunda ortadan kalktı. Bu şekilde kahve elde etmek zahmetli ve vakit alıcı olduğu için evde yapılamayan kahve öğütülme işlemi, değirmenlerin yaygınlaşması ile evlere girdi.

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?

Havanda dövülürken kahve çekirdekleri havana isteğe göre hindistan cevizi, kakule ya da mercan köşkü de eklenerek dövülebilir. Kahve dövülerek pişirmeye hazır hale getirildikten sonra normal Türk kahvesi gibi pişirilir.

Dibek Kahvesi’nin Yararları Nedir?

Lezzeti kadar sağladığı faydalar ile de meşhurdur. Ağız kokusuna, kansere, safra kesesi taşına çok iyi gelir. Kanseri önleyici etkileri vardır. Mide rahatsızlıklarında tedavi edicidir. Aynı zamanda iyi bir ağrı kesici olduğunu da söyleyebiliriz. Eğer akşam yemeğinin dozunu biraz fazla kaçırdıysanız içeceğiniz bir fincan sindirime yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir