Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodunun adıdır. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi, ikramı… kısacası, kendine özgü bir kimliği ve geleneği vardır.

Önceleri Arap Yarımadası’nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilen içecek, bu yepyeni hazırlama ve pişirme metoduyla gerçek kahve lezzetine ve eşsiz aromasına kavuşmuştur. Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa; uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlayıp tüketmiştir.

Brezilya ve Orta Amerika menşeili, Arabica türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülür. Bir cezve yardımıyla su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilir. Küçük fincanlarla servis yapılır. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir.

1543 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul’a getirdi.

Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk Kahvesi adını aldı.

İlk olarak 1554 yılında Tahtakale’de açılan ve tüm şehre hızla yayılan kahvehaneler sayesinde halk kahveyle tanıştı. Günün her saati kitap ve güzel yazıların okunduğu, satranç ve tavlanın oynandığı, şiir ve edebiyat sohbetlerinin yapıldığı kahvehaneler ve kahve kültürü dönemin sosyal hayatına damgasını vurdu.

Saray mutfağında ve evlerde yerini alan kahve, çok miktarda tüketilmeye başlandı. Çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulduktan sonra dibeklerde dövülerek cezvelerde pişirilmek suretiyle içiliyor ve en itibarlı dostlara büyük bir özenle ikram ediliyordu.

Kısa sürede, gerek İstanbul’a yolu düşen tüccarlar ve seyyahlar gerekse Osmanlı elçileri sayesinde Türk Kahvesinin lezzeti ve ünü önce Avrupa’yı oradan da tüm dünyayı sardı.

turk-kahvesi-nasil-yapilir

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesi’nin kısa bir tarihçesini geçtikten sonra Türk Kahvesi nasıl yapılır sorumuza dönersek çok basit 5 adımda kahvemizi hazırlayabiliriz.

  1. Kaç kişi için kahve yapacaksanız o kadar kaşık Türk Kahvesi’ni tercihen bakır cezveye ekleyiniz. 2 kişilikten fazlasını aynı cezvede yapmamanız köpük paylaştırma ve kahvenin tadı açısından daha iyi olacaktır.
  2. Kahvenizi ekledikten sonra şeker ilave edip (Orta şekerli kahve sevenler için 1 çay kaşığı tozşeker; Şekerli kahve sevenler için 2 çay kaşığı tozşeker) suyu koymadan kahve ve şekeri cezvenin içerisinde karıştırıyoruz.
  3. Kaç adet yapıyorsak o kadar adet fincan soğuk içme suyunu cezveye ekleyip kısık ateşte pişirmeye başlıyoruz.
  4. Kahvenin yüzeyine köpükler çıkmaya başlarken kaşık yardımıyla ilk köpük fincanlara paylaştırılır. Kabardıktan sonra fincanlara bölüştürüyoruz.
  5. Keyifle ve muhabbetle kahvemizi yudumlamaya başlıyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir